Mosty w Stańczykach (600m) – nazywane Akweduktami Puszczy Rominckiej. Dwa mosty kolejowe zbudowane w latach 1912-1918. Jest to konstrukcja 5-przęsłowa o wysokość 36m i długość 200m, pod którą płynie rzeka Błędzianka. Są elementem nieczynnej już infrastruktury kolejowej, która łączyła Gołdap i Żytkiejmy. Niedaleko mostów (900m) wybudowano (2020r.) 20-metrową wieżę widokową jako jeden z punktów widokowych na Mazurach.

Puszcza Romincka (1000m) – część Mazur Garbatych. Kompleks leśny podzielony między Polskę i Rosję. Rozciąga się również na Pojezierzu Litewskim. Obejmuje powierzchnię około 35 500 ha, z czego w granicach naszego kraju i parku – 12 000. Nazwa Puszczy Rominckiej wywodzi się od płynącej przez nią rzeki Błędzianki – w języku Jaćwingów i Prusów – Rominty.

Jezioro Tobellus Duży i Tobellus Mały (250m)– wybuchowe jezioro. Mniejsze z jezior Tobellus słynie z niespotykanego zjawiska. Podczas gwałtownej burzy 30.Czerwca 1926 roku rozległ się potężny huk – jezioro wybuchło. Powstała kilkumetrowa fontanna, która rozrzucała dookoła bryły błota. Jezioro zniknęło z powierzchni ziemi pod grubą warstwą szlamu. Dopiero po kilkunastu tygodniach znów ukazało się czyste lustro wody. Eksplozja nastąpiła w wyniku nagromadzenia ogromnej ilości gazu – metanu, w torfowym dnie.

Piramida w Rapie (50km) – grobowiec pruskiego rodu baronów von Fahrenheid, zaprojektowany przez bliżej nieznanego architekta. Wyróżnia się nietypowym kształtem, na wzór egipskiej piramidy. Położony w miejscowości Rapa.

Jezioro Wisztynieckie – jezioro na granicy Litwy i Rosji. Do II wojny światowej było jeziorem granicznym pomiędzy Niemcami a Litwą. Na północnym brzegu jeziora położone jest miasteczko Wisztyniec, które wzięło swą nazwę od nazwy jeziora.

Trójstyk Granic (15 km) – jeden z najłatwiej dostępnych trójstyków. Położony w miejscowości Bolcie, gmina Wiżajny. Jest to miejsce graniczne Unii Europejskiej z Rosją.